Bulgaristan’da siyasette rekabetin oluşması CHP’yi rahatsız etti


Bulgaristan Türkleri arasında komünist totaliter sistemin çökmesinden bu yana varolan ve son yıllarda yıkılan siyasi tekelleşmenin çöküşü CHP'yi rahatsız etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil, Bulgaristan’da yapılacak seçimler öncesi Türkleri temsil eden Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikiye bölünmeye çalışıldığını iddia etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, Bulgaristan’da HÖH kongresine katıldıklarını belirterek şöyle konuştu: "Çok ilginç görüntüler oldu. Onursal başkanlığa çekilen Ahmet Doğan, Bulgaristan başbakanı ile Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işbirliği ile hareket başlatıldığını anlattı. Ben soru önergeleri verdim. Halen daha cevap gelmedi. Soru önergemde Bulgaristan başbakanının Tayyip Erdoğan’dan yardım isteyip istemediğini ifade ettim. Çok ilginç bir şekilde yeni bir parti kuruldu. Başbakanın talimatı ile valiler, kaymakamlar aracılığıyla baskı kuruluyor. Bu bir devlet politikası değildir. Başbakanın kendi ihtirasından kaynaklanan girişimdir. Türkiye hiçbir zaman bağımsızlık hareketini başlatmış, kitle partisi olan partiyi bölemez. Her zaman olduğu gibi başbakan hiçbir şey dinlemiyor. Kendi kafasına gidiyor. Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni açıkça taraf tutarak parçalıyor. Bizim ulusal politikamız yokken bunu, yapılanları anlamamız mümkün değil. Bugün ülkede milliyetçiliği ayaklar altına aldığını ifade eden başbakan var. Türklere açıkça düşman olan Bulgaristan başbakanı ile Türk partisini parçalıyor. Ülkemizin getirildiği durumu ortaya koyuyor”

Ahmet Davutoğlu’nun ‘Stratejik Derinlik’ kitabındaki Balkan politikası uygulanıyor

Bulgaristan’a yapılan müdahale ile ilgili de konuşan Bihlun Tamaylıgil ise şunları söyledi: “Kıbrıs’ta da aynı şeyleri yaptılar. Maalesef Türk partilerinin ayrışmasına neden olan işlemler yapılıyor. Bulgaristan’da hükümet ortağı olan parti zayıflatıyor. Mevcut Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘Stratejik Derinlik’ kitabındaki Balkan politikası uygulanıyor. Ortadoğu’da olduğu gibi Balkanlar’da da sıkıntılar yaşanacak