Kocaeli’de Okuyan Balkanlı Öğrenciler Balkan Kültür Evinde Buluştu


Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın bursları ile Kocaeli’de okuyan Balkanlı öğrenciler hafta sonu kahvaltısında Balkan Kültür Evinde buluştu. Program Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Kocaeli Uluslar arası Öğrenciler Derneği ile birlikte organize edildi. Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Arnavutluk, Karadağ ve Makedonya’dan gelmiş 21 öğrenci katıldı.
Önce Kahvaltı
Balkan Kültür Evi Söyleşi odasında yapılan kahvaltıda yer sofrası kuruldu. Sofrayı dernek üyeleri ve öğrenciler birlikte hazırladılar.
İstişare Toplantısı
Kahvaltıdan sonra izlenen Balkan Kültür Evinde yapılan faaliyetlerle ilgili filmin ardından Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram ÇOLAKOĞLU Balkan Kültür Evi hakkında bilgi verdi. Çolakoğlu başkanlığında yapılan istişare toplantısında Bal-Türk ve Balkanlı öğrencilerin birlikte yapılabilecekleri faaliyetler hakkında tüm öğrencilerin fikir ve önerileri alındı. Toplantıda ayrıca Bal-Türk Genel Başkan Yardımcıları, Doğan AYDIN, Gülşah ARKUT, Yönetim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Selçuk KOÇ, Erol MEYZİN, Gen. Sekreter Yardımcısı Şükrü AR, Gençlik Kolları Başkanı Ragıp ÇAVUŞ, Gebze Şube Başkanı İsmail YILMAZ, Uluslar Arası  Öğrenciler Derneği Başkanı Mehmet BAYDEMİR de yer aldı.
Alınan Temel Kararlar
İstişare sonucu Tüm Balkanlı öğrencilerle ayda bir defa Balkan Kültür Evin’de bir toplantı yapılması ve ülke masaları kurulmasına karar verildi.
Sırbistan’ın Sancak bölgesinden gelen Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Riyad Ukiç Başkan seçildi. Ülke masaları temsilcileri de kendi aralarındaki toplantılarda seçilecek. Her ülke masası da temsil ettiği ülke ile ilgili faaliyetler konusunda çalışacak.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği